Styl vintage we wnętrzach

0
6

Styl vintage we wnętrzach

Styl vintage jest idealny dla tych, którzy nie potrafią zdecydować się na jeden styl w urządzaniu. Możliwe są tu dwa warianty: do klasycznego wnętrza wprowadza się nowoczesne elementy lub do wnętrza współczesnego elementy „z epoki”. Jednak określenie „z epoki” może oznaczać zarówno przedmioty z przełomu XIX i XX wieku jak i z lat 50. czy 60. Styl vintage nie lubi umiaru, więc doskonale sprawdza się u wszystkich kolekcjonerów. Zarówno możliwe zestawienia kolorystyczne jak i dobór dodatków sprawiają, że jest to styl bardzo zróżnicowany i praktycznie każdy może znaleźć tu coś dla siebie.

Jeden z wariantów stylu vintage nawiązuje do lat 50. i 60. XX wieku. Warto zatem poszperać w domu u babci lub rodziców i wyłowić perełki designu z tamtych lat. W tamtym okresie mieliśmy świetnych stylistów, więc ówcześnie produkowane meble lub dodatki mogą wyglądać naprawdę cool na tle ściany wyłożonej tapetą w mocne, geometryczne wzory. Starociom można nadać również drugą młodość zmieniając ich kolorystykę na bardziej współczesną. Idealnie sprawdzają się tu zielenie, pomarańcze, żółcie, róże… Ostatnio furorę robią plakaty i metalowe tabliczki stylizowane na stare. Można wśród nich znaleźć reprodukcje reklam, opakowań czy ciekawe motta. Tego typu ozdoby idealnie wpasowują się w stylistykę vintage. Ostatnio w moim ulubionym sklepie Home&You pojawiła się kolekcja nawiązująca do lat 50., a w niej stylizowane puszki, wieszaki, podkładki i wiele innych.

Inną odsłoną stylu vintage jest wersja bardziej romantyczna, bardziej przytulna. Tu wnętrza są bardziej stonowane, jasne. Najczęściej używane barwy to biel. kremy, róże. Równie popularne są motywy kwiatowe. Meble, najczęściej wykonane z drewna lub wikliny, mogą być barwione na jasno. Jest tu miejsce na liczne obrazy i zdjęcia rodzinne i bibeloty.

Bez względu na to którą wersję stylu vintage wybierzemy należy pamiętać, że można w miarę swobodnie łączyć elementy współczesne z tymi z przeszłości. Styl vintage pozwala na wybranie tego co nam się podoba bez ograniczeń stylowych właśnie. A w aranżacji chodzi o to, by dobrze się nam mieszkało…