Stacja uzdatniania wody

0
9

Przy właściwym wyborze stacji uzdatniania wody ważna jest również wielkość poboru wody, na którą wpływa ilość domowników, liczba łazienek czy przyszłe zastosowanie uzdatnionej wody np. do napełniania basenu, podlewania ogrodu czy pielęgnacji domowego akwarium. Istotną kwestią jest rodzaj posiadanego hydroforu (tradycyjny z poduszką powietrzną czy membranowy, inaczej przeponowy) oraz ilość posiadanego miejsca w kotłowni.

Trzeba również pamiętać o bardzo ważnej kwestii jaką jest możliwe przyszłe pogorszenie jakości wody w naszej okolicy, stąd warto raz na jakiś czas (np. co kilka lat) przeprowadzić dodatkowe badanie wody. Przy doborze domowych urządzeń filtrujących nie można kierować się tylko tym, jaką wodę mamy na dzień dzisiejszy i ustalać zestaw filtrujący „na styk”, z minimalną ilością złoża pozwalającą na uzyskanie optymalnego dziś efektu. Nagłe drastyczne pogorszenie jakości wody, w sytuacji, gdy nie założyliśmy odpowiedniego „zapasu” substancji filtrujących, będzie skutkowała koniecznością dołożenia np. całej dodatkowej kolumny filtrującej ze złożem. Najczęściej nie sprawdza się również myślenie, że skoro mam studnię z dobrą wodą, to filtrowanie wody nie będzie mnie dotyczyć. Niestety dobrej jakości woda może za kilka lat, np. na skutek nieszczelnych szamb sąsiadów, nie nadawać się do użytku. Pomysł ze znalezieniem innego miejsca na studnię z czystą wodą nie zawsze będzie miał szansę na powodzenie i wówczas uzdatnianie wody będzie niezbędne.

Bezpośrednio od wszystkich wymienionych powyższej parametrów zależy wybór poszczególnych stopni filtracji i złóż filtrujących, które się w nich znajdują. Najczęściej nieodzowne są oględziny miejsca instalacji przez wykwalifikowanego specjalistę. W czasie takiej wizyty pracownik będzie w stanie np. pobrać próbkę wody i w imieniu Klienta zawieść ją do specjalistycznego laboratorium albo najbliższej terenowej stacji Sanepidu. Pobranie próbki wody nie jest rzeczą łatwą, ważne jest ścisłe przestrzeganie odpowiedniej procedury, stąd najlepiej jeśli zajmie się tym dobrej klasy fachowiec.

Tylko skrupulatność i rzetelna wiedza pracowników firmy uzdatniającej wody i to wiedzy z wielu dziedzin, m. in. biologii, chemii, fizyki, hydrauliki, elektrotechniki czy automatyki, będzie nam w stanie zagwarantować prawidłowo wykonaną instalację i najlepszej jakości wodę. Niestety wiele firm nie ma pojęcia o tym co robią, kuszą nas mniejszą ceną zestawu i tym samym skutecznie wygrywają z konkurencją, najczęściej niestety za cenę jakości proponowanego zestawu i niekoniecznie pełnej ochrony naszego zdrowia. Warto zdać się w tej kwestii na polecenie.