Korzyści ze stosowania pompy ciepła

0
10

Korzyści ze stosowania pompy ciepła

Nie sposób wyliczyć wszystkich zalet użytkowania pompy ciepła. Oto najważniejsze z nich:

Bardzo niskie koszty eksploatacji – zastosowanie pompy ciepła w domu, to niższe koszty ogrzewania i podgrzania wody w porównaniu z tradycyjnymi metodami grzewczymi (kocioł c.o., ogrzewanie gazowe, olejowe czy elektryczne).
Bezpieczeństwo jej użytkowników – brak spalin, w trakcie pracy pompy ciepła nie wydziela się dwutlenek węgla, nie ulatnia się czad, nie ma zagrożenia wybuchem.
Wielofunkcyjność – pompa ciepła to jedyne urządzenie, które zimą może grzać, a latem chłodzić. Ponadto wytwarza ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Może działać także jako rekuperator w systemie klimatyzacji oraz osuszać powietrze.
Bezobsługowość – pompa ciepła nie wymaga dostarczania paliwa (poza energią elektryczną), a całość pracy jest kontrolowana przez sterownik. Możemy dowolnie zaprogramować urządzenie, tak aby w pełni odpowiadało naszym potrzebom.
Komfort użytkowania – możliwość zaprogramowania wielu parametrów pracy pompy, np. zmian temperatury poszczególnych pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej w cyklu dobowym czy tygodniowym (wyższa temperatura w weekendy i po godzinie 17:00 w dni robocze, kiedy użytkownicy wracają do domu po pracy) ; możliwość zaprogramowania urządzenia w ten sposób, aby pobierało energię elektryczną wyłącznie w taryfie nocnej, celem optymalizacji kosztów użytkowania, stosowanie tzw. systemu obniżeń.
Więcej miejsca w domu/ w pomieszczeniach gospodarczych – korzystając z pompy ciepła nie ma potrzeby wydzielania specjalnego pomieszczenia na składowanie opału.
Długa żywotność urządzenia – min. 15 – 20 lat.
Rozwiązanie proekologiczne – maksymalnie 25% energii potrzebnej do pracy pompy pochodzi z sieci elektrycznej. Pozostała część energii to w pełni odnawialna energia zakumulowana w ziemi, powietrzu lub wodzie.
Modny gadżet – pompa ciepła może być również interesującym elementem wystroju nowoczesnego wnętrza domu.