Kolektor poziomy płaski

0
7

Kolektor poziomy płaski, to najczęściej kilka pętli ułożonych w odstępach około 1 m, każda o długości nie większej niż około 100 m, w celu zmniejszenia oporów przepływu, tak aby sprawność działania pompy była jak największa.

Decydując się na zastosowanie kolektora poziomego płaskiego, trzeba posiadać odpowiednią powierzchnię działki. O tym, jak dużą powierzchnię działki należy przeznaczyć na stworzenie poziomego kolektora gruntowego, decyduje rodzaj gruntu z jakim mamy do czynienia. Najkorzystniej, jeśli jest nim glina, ponieważ wówczas gęstość strumienia ciepła wynosi przeszło 30 W/m. W przypadku suchego, piaszczystego, gruntu będzie to tylko 10 W/m. W związku z tym, aby pompa ciepła była w stanie wytworzyć moc 10kW (czyli moc wystarczającą do ogrzania domu o powierzchni około 200 m, który zamieszkiwać będą cztery osoby), trzeba będzie przeznaczyć pod zabudowę takiego kolektora około 300 m działki w przypadku terenu podmokłego i aż 1000 m działki w przypadku gruntu suchego.

Warto wiedzieć, że teren ten będzie praktycznie wyłączony z użytkowania. Nie można na nim sadzić drzew i większych roślin, których korzenie mogłyby uszkodzić instalację. Poza tym teren ten musi być dobrze nasłoneczniony. Nie można go utwardzać. Dla właściwego działania pompy tak naprawdę można na nim wyłącznie zasiać trawę, co jest zalecane przez producentów pomp.