Domy z drewna – natura i piękno

0
8

Tak, zdecydowałem się na budowę domu z drewna. Długo zastanawiałem się z żoną jaką technologię wybrać, wszak determinuje to w znacznym stopniu wiele innych czynników. Zrobiliśmy matematyczne wyliczenie zalet i wad takiego domu. Włożyliśmy trochę pracy więc postanowiłem przekazać te informacje.

Domy z drewna – najważniejsze zalety:

naturalny materiał bez promieniowania powstającego przy wypalaniu klinkieru
doskonały współczynnik przepuszczalności ciepła
szybkość budowy domów drewnianych
nieograniczone możliwości wykańczania wnętrz
stosunkowo niska cena

Domy z drewna – wady:

konieczność konserwacji
problem z instalacją elektryczną (muszą być specjalne zabezpieczenia)
trudności ze znalezieniem odpowiedniej ekipy

Przy okazji chciałbym zdementować podstawowy argument przeciwko domom z drewna czyli ich łatwopalność. Odpowiednio przygotowane bale, które są wygładzone i zabezpieczone odpowiednimi środkami nie są łatwopalne. Ogień generalnie ślizga się po powierzchni bala nie mając punktu zaczepnego. Proszę także zwrócić uwagę na jedną rzecz. W domu mamy znacznie więcej niebezpiecznych i łatwopalnych urządzeń czy rzeczy (firanki, meble) i to one zazwyczaj są odpowiedzialne za powstanie pożarów.

Teraz szybkie obliczenia. Aktualnie cena materiałów budowlanych drastycznie rośnie. Należy szacować, że dom w technologii tradycyjnej (o ile domy z drewna nie są bardziej tradycyjne od domów z klinkieru) to koszt 1500 – 3000 zł za m. kw. Domy z drewna to koszt już od 1200 zł (stan surowy zamknięty). Przeliczenie jest proste.

Udało nam się też znaleźć wykonawcę. Domy z drewna – Dom z Duszą to firma z dużym doświadczeniem. Dodatkowo ich atutem jest to, że pochodzą z górskich rejonów gdzie jak wiemy budownictwo drewniane jest tradycją. Najbardziej zauroczyły nas wykończenia które możecie zobaczyć tutaj domy drewniane – wykończenia.

Mam nadzieję, że ten krótki opis choć w niewielkim stopniu rozwiał wątpliwości osób zastanawiających się nad wyborem technologii budowy domu.